Kas yra hipnoterapija?

Hipnoterapija - tai labai efektyvus terapijos būdas, padedantis geriau suprasti problemų priežastis ir atrasti būdus jas įveikti. Ši terapijos rūšis pasitelkia hipnozę.

HIPNOTERAPIJA

Dovilė Martin

6/19/20242 min read

a silver locket with a silver chain in front of a chair
a silver locket with a silver chain in front of a chair

Susipažinkime su hipnoterapija

Šiuolaikiniame pasaulyje yra nesuskaičiuojama daugybė įvairių praktikų ir technikų, galinčių padėti žmogui pagerinti savo gyvenimo kokybę bei išspręsti neraminančius iššūkius. Visgi nedaugelis iš šių technikų taip intriguoja ir tuo pačiu yra apipinti tokia gausybe mitų kaip hipnoterapija. Šiame straipsnyje glaustai pateiksiu informaciją, kuri padės geriau suprasti, kas yra hipnoterapija, hipnozė, kaip ir kam ji gali padėti.

Hipnoterapija - tai terapijos rūšis, kurios metu naudojama hipnozė. 

Hipnozė - tai pakitusi žmogaus sąmonės būsena, kuriai būdingas padidintas atsipalaidavimas, padidėjusi koncentracija. Tai natūrali būsena, kurią dažnai patiriame savaime, pavyzdžiui, kai atvažiavę kažkur automobiliu gerai neprisimename, kuriuo keliu čia atvykome, arba kai suprantame, kad negirdėjome ką mums sako šalia esantis draugas, nes buvome panirę į mintis ir pan. Nors tai - labai lengva, tačiau visgi kuo tikriausia transo būsena, tik šiais atvejais ją patiriame to gerai nesuprasdami. Hipnoterapijos sesijoje transas išnaudojamas tikslui pasiekti ir problemai išspręsti.

Ar hipnozė yra paremta mokslu?

Nors Lietuvoje hipnoterapija vis dar gretinama su ezoterika ir įvairiomis mistinėmis praktikomis, iš tiesų tai moklsu paremta metodika, o moksliniai tyrimai atskleidžia jos efektyvumą sumažinant skausmą, nerimą, įveikiant priklausomybes, gerinant tiek fizinę, tiek emocinę būklę.

Hipnozės istorija siekia XVIII a. pabaigą, kai vokiečių gydytojas Franzas Mesmeris sukūrė mesmerizmą – savo teoriją apie magnetinės energijos balansą mūsų kūne, naudojant gyvūnų magnetizmą. Gyvūninio magnetizmo koncepcija po dešimtmečio buvo atmesta, nes neturėjo mokslinio pagrindo, tačiau daugelį gydytojų sužavėjo faktas, kad Mesmeris iš tiesų išgydė daugybę pacientų simptomų.

Vienas žymiausių gydytojų, pasekęs Mesmerį, buvo škotų oftalmologas Džeimsas Breidas. Jis ir sukūrė terminą „hipnozė“, kilusį iš graikiško žodžio, reiškiančio „miegą“. Vėliau mokslas įrodė, kad hipnozė nėra susijusi su miegu, tačiau vienas iš bendrų dalykų yra išorinio dėmesio sutelkimas.

Kokias problemas sprendžia hipnoterapija?

Hipnozė - efektyvus įrankis siekiant keisti suvokimą ir elgesį. Ji gali būti veiksminga gydant įvairias problemas, tokias kaip:

  • nerimas;

  • žema savivertė;

  • nepasitikėjimas savimi;

  • baimės ir fobijos;

  • stresas;

  • nemiga;

  • psichosomatiniai sutrikimai ir kt.

Ar hipnozė yra saugi?

Hipnoterapija nėra tinkama visiems be išimties. Šio metodo nederėtų rinktis jei sergate epilepsija, neuroze, šizofrenija, psichoze, bipoliniu sutrikimu. Jei abejojate dėl hipnozės tinkamumo - būtinai pasitarkite su savo gydytoju. 

Kada hipnoterapija netinka?

Hipnozė yra saugi kai ją atlieka kvalifikuotas specialistas.

Psichiatras Miltonas Eriksonas
Psichiatras Miltonas Eriksonas

Miltonas H. Eriksonas

Ryškiausia šiuolaikinės hipnozės figūra - neabejotinai amerikiečių psichiatras Miltonas Eriksonas (1901-1980). Jis meistriškai naudojosi kalba, kad kūrybiškai bendrautų su pacientų pasąmone. M. Eriksonas pasiekė stulbinančių klinikinių rezultatų, o jo metodai buvo pavadinti eriksonine hipnoze.

XX amžiaus pabaigoje Amerikos psichologų asociacija įsteigė 30-ąjį skyrių – Psichologinės hipnozės draugiją. Nuo tada hipnozės mokslas sparčiai vystosi.